Erekcia
Erekcia je najvýraznejším znakom mužského sexuálneho vzrušenia. Penis sa naplní krvou, stuhne a vzpriami sa.
Erekcia penisu je spôsobená komplikovanou interakciou nervových stimulov, mediátorových látok, krvného obehu a svalov. Pokiaľ je penis v ochabnutom stave, jeho tri kavernózne telesá obsahujú málo krvi. Je to zabezpečené permanentne stiahnutými vláknami hladkého svalstva v tepnách. Napäté svaly bránia rozšíreniu žíl a prílišnému prietoku krvi do erektilného tkaniva. Tieto svaly sú riadené sympatickým nervovým systémom, sieťou nervov, ktorá vychádza z hornej hrudnej chrbtice a vyžaruje do oblasti genitálií.
Ako dochádza k erekcii?
Pri sexuálnom vzrušení (napr. dotykom, príťažlivým pohľadom, stimulujúcou vôňou alebo erotickým snom) sa aktivuje zložitý biochemický mechanizmus. Mozog vyšle signál „erotického stimulu“ a parasympatický nervový systém prevezme kontrolu nad tým, čo sa deje. Je oponentom sympatického nervového systému a zabezpečuje uvoľnenie svalov v stenách tepien v penise: cievy sa rozširujú, čím sa erektilné tkanivo naplní krvou. Zároveň sa zabráni venóznemu odtoku krvi. Krv sa hromadí v erektilnom tkanive, penis sa stáva tvrdým a vzpriameným. Súčasne sa semenníky posúvajú smerom k bruchu a perineu. (Zdroj: https://www.stoporex.sk/erekcia/)
Erekcia môže tiež viesť k tvorbe takzvaných kvapôčok potešenia. Ide o malé množstvo číreho sekrétu z Cowperových žliaz, ktoré sa nachádzajú v oblasti prostaty. Niekedy môže „kvapka rozkoše“ už obsahovať spermie.
Erekcia je komplexný fyziologický proces, ktorý zahŕňa centrálne neurónové procesy a periférne anatomické štruktúry (penis a erektilné tkanivo). Erekcia môže nastať v dôsledku samotného psychického vzrušenia a môže byť podporená aj periférnou mechanickou stimuláciou.
Predpokladom erekcie je správne fungovanie cievneho systému, najmä tepien v panve a nohách, pretože tie sú zodpovedné za prekrvenie štruktúr mužského pohlavia. Ak je prietok krvi v týchto oblastiach narušený v dôsledku chorôb, ako je cukrovka alebo artérioskleróza, môže dôjsť k narušeniu erekcie.
V penise erekcia zapája niekoľko kľúčových štruktúr:
- Corpus cavernosa: sú to dve hubovité telesá, ktoré prechádzajú driekom penisu od základne po špičku. Počas sexuálneho vzrušenia alebo manuálnej stimulácie penisu krvné cievy vo vnútri corpus cavernosa dilatujú (rozšíria sa) a zaplavia tkanivá krvou.
- Corpus spongiosum: toto je tretie špongiovité teleso, ktoré sa ťahá pozdĺž corpus cavernosa na spodnej strane penisu. Prekrvenie corpus spongiosum udržuje uretru otvorenú. Uretra je rúrkovitá štruktúra, cez ktorú moč a sperma opúšťajú penis.
- Svaly Ischiocavernosus a Bulbospongiosus: Keď sa penis prekrví, tieto prstencové svaly na spodnej časti penisu sa zúžia a zachytia krv vo vnútri penisu.
- Tunica albuginea: ide o obal z vláknitých tkanív, ktoré obklopujú kavernózne telieska a spongiosum corpus. Tunica albuginea spolupracuje s ischiocavernóznym a bulbospongiosovým svalom na zúženie krvných ciev a udržanie erekcie.
Štyri fázy cyklu sexuálnej odozvy
Podľa Johnsona a Mastersa cyklus mužskej sexuálnej odozvy prebieha v štyroch fázach:
- Fáza vzrušenia s erekciou penisu
- Plató fáza s maximálnou erekciou penisu
- Orgazmická fáza s ejakuláciou
- Relaxačná fáza s poklesom erekcie
Chemický reakčný reťazec, ktorý vedie k erekcii
Pri dotyku vysoko citlivé nervy penisu posielajú sexuálny stimul priamo do drene bedrovej chrbtice, kde sa zosilňujú v akejsi slučke spätnej väzby a prenášajú späť do pohlavných orgánov. Nervové signály spúšťajú reťazec chemických reakcií, pri ktorých sa najskôr uvoľňuje oxid dusnatý (NO) a potom cyklický guanínmonofosfát (cGMP).
Táto mediátorová látka hrá kľúčovú úlohu pri rozvoji erekcie: Aktivuje takzvanú proteínkinázu G, ktorá následne spôsobí uvoľnenie svalových buniek v stenách tepien znížením hladiny vápnika. Zvyšujúci sa prítok krvi stláča malé žily v erektilnom tkanive, takže odtok krvi je znížený. Týmto spôsobom sa v erektilnom tkanive nahromadí až 40-krát viac krvi ako pri ochabnutí – erektilné tkanivo sa zväčší tri až štyrikrát. Ako silná je erekcia závisí od úrovne cGMP. Čím viac ho bude, tým bude erekcia dlhšia a tvrdšia.
Chemická reakcia, ktorá vedie k strate erekcie
Na pokles erekcie (keď vzpriamený penis opäť ochabne) je potrebný enzým fosfodiesteráza 5 (PDE-5). Pôsobí ako náprotivok k „stužovaču“ cGMP. To znamená: PDE-5 zabezpečí rozklad molekúl cGMP a zníženie zásobovania krvou, kým sa penis nevráti do pôvodného ochabnutého stavu.
Aká je funkcia erekcie
V dôsledku evolúcie má erekcia jeden primárny cieľ: spojenie mužských a ženských zrelých pohlavných buniek. Na dosiahnutie tohto cieľa musia byť prítomné nielen spermie schopné oplodnenia, ale musia sa dostať aj do zadnej časti pošvovej klenby ženy. Vyžaduje si to vzpriamený penis. Iba vztýčený penis dokáže prostredníctvom ďalšej mechanickej stimulácie penisu uvoľniť spermu (ejakulácia).
Aká tvrdá je normálna erekcia?
Mala by byť dostatočne tvrdá na to, aby umožnila penetračný sex.
Vo fáze tuhej erekcie je tlak v corpus cavernosa – meraný v milimetroch ortuťového stĺpca (mmHg) – okolo 100 mmHg.1
Ako dlho má erekcia trvať
Či už 4, 6 alebo 8 minút – vedecké štúdie sa nezhodujú v tom, ako dlho v skutočnosti trvá priemerná erekcia u mužov. Nemalý vplyv na jej trvanie majú individuálne faktory. Existujú aj rôzne poruchy alebo choroby, ktoré ovplyvňujú erekciu penisu – a môžu ju výrazne skrátiť, ale aj predĺžiť.
Neexistuje univerzálny stanovený čas na dĺžku sexuálnych aktivít alebo na to, ako dlho by mal zostať penis vzpriamený. Či sa trvanie erekcie považuje za normálne, závisí od osobných pocitov. Zatiaľ čo priemerné trvanie erekcie u mužov pri pohlavnom styku trvá niekoľko minút, určite existujú páry, ktoré pohlavne komunikujú aj po dobu 30 minút.
Ak sa erekcia nedostaví vôbec, je veľmi skrátená alebo trvá niekoľko hodín, hovoríme o erektilnej alebo orgazmickej dysfunkcii. Môže to súvisieť s hladinami testosterónu, základným fyzickým ochorením, alebo psychickými problémami.
Čo je spontánna erekcia
Niekedy sa erekcia dostaví veľmi náhle – najmä mladšie ročníky to zažijú aj niekoľkokrát denne a to aj bez toho, aby mysleli na sex. Dôvodom sú hormóny, ktorých telo v tomto období produkuje viac. To znamená, že často nemáte žiadny vplyv na reakciu vášho tela.
Vedci majú podozrenie, že ide o test reprodukčného mechanizmu. Okrem toho sa spontánne erekcie považujú za znak silného kardiovaskulárneho systému. To znamená, že spontánne erekcie nenaznačujú nadpriemernú chuť na sex alebo dokonca sexuálnu frustráciu. Sú len súčasťou zdravej sexuálnej funkcie a fit tela.
Aká častá je spontánna erekcia?
Počet je individuálny a dokonca sa mení zo dňa na deň. Muži majú v priemere jedenásť spontánnych erekcií počas dňa, ktoré trvajú niekoľko minút, a okolo troch až siedmich v noci, keď spia, pričom každá trvá 25 až 35 minút. Ide o fyziologický proces, ktorý trénuje tkanivo penisu a krvný obeh.
Frekvencia erekcií v podstate súvisí s testosterónom: čím vyššia je hladina testosterónu, tým vyššia je pravdepodobnosť erekcie. Keďže produkcia tohto hormónu nastáva v noci, jeho hodnota je najvyššia ráno. To je dôvod, prečo sa spontánne erekcie vyskytujú častejšie nad ránom. A vysvetľuje to aj fenomén, ktorý pravdepodobne poznáte: takzvanú rannú erekciu – erekciu, ktorú zažívate, keď sa zobudíte.
S vekom sa hladina testosterónu znižuje a tým aj frekvencia nekontrolovaných erekcií. Resp. znižuje sa potencia.
Čo robiť pri spontánnej erekcii?
Ak dostanete erekciu spontánne a ste sami, zvyčajne to nie je problém. Ale, spontánne erekcie sa často vyskytnú aj v tých najnevhodnejších chvíľach, napríklad na kúpalisku, alebo v posilňovni. Nedá sa tomu zabrániť, pretože tento reflex nemôžete ovplyvniť. Existuje však niekoľko trikov, ako sa erekcie rýchlo zbaviť, alebo ju aspoň šikovne skryť.
Skúste myslieť na bežné veci. Venujte svojej erekcii čo najmenej pozornosti. „Neerotické myšlienky“ vám môžu pomôcť odvrátiť potenciálne trápny moment.
Ak chcete erekciu elegantne skryť, noste napríklad tesnú spodnú bielizeň, ktorá zabráni predĺženiu penisu. Môžete to urobiť aj pri športe, alebo plávaní jednoduchým oblečením priliehavých spodkov pod športové oblečenie, alebo plavky. Ak si v stoji ležérne strčíte ruky do vreciek nohavíc, alebo sa v sede mierne predkloníte, nikto si nič nevšimne.
Ako vzniká ranná erekcia
Aby sme pochopili, ako dochádza k rannej erekcii, je dôležité vedieť, ako dochádza k erekcii v noci. Nočný spánok je rozdelený do niekoľkých fáz. Rozlišuje sa medzi:
- fáza spánku (ľahký spánok)
- fáza spánku (hlbší spánok, predstavuje viac ako päťdesiat percent celkového spánku)
- spánková fáza III (prechod do hlbokého spánku)
- spánková fáza IV (hlboký spánok)
- REM spánok (Rapid Eye Movement)
Kľúč k pochopeniu rannej erekcie spočíva v tom, čo sa nazýva REM spánok. REM znamená „rýchly pohyb očí“ pretože počas tejto fázy boli pozorované charakteristické rýchle pohyby očí. REM spánok je známy aj ako spánok snov, pretože podľa súčasných poznatkov sa v týchto fázach vyskytuje snívanie. Nočné erekcie tiež prebiehajú vo fázach REM.
V skorých ranných hodinách sa počet REM fáz výrazne zvyšuje. Počet nočných erekcií je preto v tejto časti noci väčší. Ak sa zobudíte v takejto REM fáze, vaša nočná erekcia pretrvá a potom ju beriete ako takzvanú rannú erekciu.
Dôvod: Počas REM fázy sa zvyšuje nielen pohyb očí, ale aj srdcová frekvencia a dýchanie. Zvyšuje sa aj krvný obeh a prísun kyslíka do tela. Zároveň sa uvoľnia svaly. Všetky tieto procesy sa podieľajú na vytváraní a udržiavaní erekcie.
V niektorých prípadoch – najmä ak ste sa dlho zdržiavali masturbácie alebo sexu – môže dôjsť k nočnej ejakulácii (známej aj ako polúcia). Samozrejme, nie sú vylúčené ani sexuálne sny. Najmä u dospievajúcich chlapcov sú známe ako takzvané „mokré sny“ a môžu sa vyskytnúť spolu s rannou erekciou.
Predpoklad, že ranná erekcia súvisí s plným močovým mechúrom, sa datuje k sexuálnemu výskumu v 19. storočí, ale bol vyvrátený. Funguje to totiž práve naopak: vzpriamený penis má tendenciu prekážať pri vyprázdňovaní močového mechúra.
Má každý muž rannú erekciu?
Nočné a ranné erekcie sú veľmi bežné. Vyskytujú sa aj u dojčiat a seniorov. Existuje však jasne rozpoznateľné vekové rozloženie. Nočné a ranné erekcie sú najbežnejšie v puberte – v medicíne sú známe aj ako SRE (Sleep Related Erections). S pribúdajúcim vekom sa frekvencia nočných erekcií znižuje. Muži vo veku 60 až 69 rokov majú erekciu počas spánku asi 20 percent nocí.
Ranná erekcia zvyčajne zmizne nejaký čas po vstávaní. Ak tomu tak nie je alebo je ranná erekcia dokonca bolestivá, môže ísť o takzvaný priapizmus, teda bolestivú trvalú erekciu.
Je absencia rannej erekcie dôvodom na obavy?
Ak sa v noci nevyskytnú vôbec žiadne erekcie, môže to byť príznakom erektilnej dysfunkcie. Ak dôjde k nočnej erekcii, v mnohých prípadoch môžete vylúčiť fyzickú príčinu erektilnej dysfunkcie a bližšie sa pozrieť na iné faktory, akým je napríklad chronický stres. V takýchto situáciách je možné určiť výskyt nočných erekcií v spánkovom laboratóriu pomocou takzvaných falografických vyšetrení.
Zistilo sa tiež, že muži s takzvaným syndrómom spánkového apnoe, poruchou dýchania súvisiacou so spánkom, majú väčšiu pravdepodobnosť, že v noci nebudú mať erekciu. V týchto prípadoch sa pacienti často sťažujú aj na erektilnú dysfunkciu.
Čo ak erekcia nenastane vôbec?
Erektilná dysfunkcia je neschopnosť muža dosiahnuť erekciu dostatočnú na pohlavný styk. Hovoríme o nej ak problém pretrváva najmenej šesť mesiacov a v troch štvrtinách všetkých pokusov. Takáto „impotencia“ môže mať rôzne dôvody. (článok o erektilnej dysfunkcii stoporex.sk)
Približne v 50 percentách prípadov je prítomná ateroskleróza (kôrnatenie tepien), ktorá bráni dostatočnému prietoku krvi do erektilného tkaniva (napríklad u diabetikov). Príčinou erektilnej dysfunkcie môže byť aj poškodenie nervov krížovej kosti (napríklad pri paraplégii), traumatické poranenie mozgu alebo choroby ako demencia, roztrúsená skleróza, Parkinsonova choroba, epilepsia, mozgová príhoda alebo nádor na mozgu.
Problémy s erekciou sa často vyskytujú aj po operácii prostaty alebo úrazoch/operáciách v oblasti panvy. Medzi ďalšie možné príčiny patrí nadmerná konzumácia alkoholu a liekov, ako sú psychofarmaká, antihypertenzíva, lieky na zníženie lipidov, diuretiká, hormóny a cytostatiká. Pri týchto problémoch sa využíva viagra pre mužov.
Erektilná funkcia môže byť narušená aj v prípade hormonálnych porúch, ako je nedostatok testosterónu u starších mužov („mužská menopauza“) a poruchy tvorby hormónov.
Okrem toho môžu byť poruchy erekcie spôsobené aj psychikou (napr. strachom zo zlyhania).
Záverom
Erekcia je normálny a nevyhnutný fyziologický proces, primárne poháňaný sexuálnym vzrušením a rôznymi neurologickými a hormonálnymi faktormi.
Kľúčom k erektilnému zdraviu je pochopenie mechanizmov erekcie, zdravý životný štýl a riešenie akýchkoľvek základných zdravotných problémov. Akokoľvek nepríjemná môže byť, keď sa objaví spontánne, schopnosť mať erekciu je znakom zdravia. Jej hlavným účelom je umožniť penetračný sex, ale žiadny stres. Vaša erekcia, vaša voľba.
Zdroje informácií: